O MNIE

Kocham góry, kocham życie, a że życie jest zbyt krótkie, staram się je wykorzystać jak tylko można intensywnie i ciekawie.

Ja, czyli Monika Witkowska – sama o sobie:

Wiek:  PESEL wskazuje 55 (fajna liczba), ale ogólnie to sama siebie zaliczam do tzw. starszej młodzieży. Wieku nie ukrywam, bo uważam że taka jest kolej życia, a poza tym każdy wiek ma swoje plusy.

Pasje: Jest ich wiele, ale ogólnie wszystko kręci się wokół podróży. Te ulubione to takie na własną rękę, z plecakiem, bez zarezerwowanych noclegów, na zasadzie dokąd dojadę to będzie dobrze. Wśród krajów w których byłam ( ok. 180) do moich ulubionych należy Pakistan, do którego przy okazji tej wyprawy wracam.
Kocham  też żeglarstwo (głównie morsko-oceaniczne), no i góry, w tym tzw. góry wysokie (ale niskie też). Poza tym nurkuję, jeżdżę na nartach, pływam na desce windsurfingowej, mam  też w życiu epizod ze sportami powietrznymi (paralotnie, motolotnie, spadochrony), czyli jak widać ciągnie mnie do wszystkiego, co wiążę się z przestrzenią i dawką adrenaliny.

Największe górskie „wyczyny”:
Mam na koncie Koronę Ziemi czyli najwyższe szczyty wszystkich kontynentów, a także trzy ośmiotysięczniki – Mt Everestu, Manaslu (ósma góra świata) i Lhotse (czwarta góra świata).
Specjalnie napisałam „wyczyny” bo często jestem o nie pytania, choć ja akurat tego słowa nie lubię, bo nie mam typowo sportowego podejścia do gór, raczej podróżniczo-eksploratorskie. Nie mam ambicji zapisywania się w historii himalaizmu trudnością dróg, ani tym że gdzieś byłam pierwsza – dla mnie góry to nie stadion do wyścigów, ale radość z tego, że mam okazję w nich być, mogę kształtować swój charakter, ale też cieszę się, gdy przy okazji czegoś o nich dowiedzieć i w książkach czy artykułach podzielić się tym z innymi. Interesuje mnie nie tylko szczyt, ale droga do niego, spotkani po drodze ludzie i wszelkie ciekawostki, co mam nadzieję widać też w moich książkach (nie ja jestem w nich ważna, tylko góra i to co się na niej dzieje).

A jeśli chcecie wiedzieć o mnie jeszcze więcej, to zapraszam pod link:
https://www.monikawitkowska.pl/o-mnie/kim-jestem/742-o-mnie-monika-witkowska-sama-o-sobie

Zaraz po zejściu z Ama Dablamu (tej góry którą widać za mną).