O górze

Broad Peak (fot. z Wikipedii)
Broad Peak (fot. z Wikipedii)
Broad Peak (8051 m n.p.m.)
Położenie:

jest to góra wznosząca się w łańcuchu Karakorum, na granicy Chin i Pakistanu. Broad Peak jest sąsiadem K2 (drugiej góry świata) – ich wierzchołki oddalone są o zaledwie 9 km.

Nazwa:

Kiedy pierwsi europejscy badacze tworzyli mapy Karakorum, nadali górze nazwę K3, ale potem, w 1892 roku zmienioną ją na Broad Peak, co po angielsku znaczy: Szeroki Szczyt. Takie same znaczenie ma zresztą nazwa w lokalnym języku balti, brzmiąca: Falchan Kangri.

Zdobywcy:
  • pierwsze wejście: zrobione zostało 9 czerwca 1957 roku przez czterech Austriaków, czyli team w składzie: Hermann Buhl, Kurt Diemberger, Marcus Schmuck i Fritz Wintersteller.
  • pierwsze wejście zimowe – 5 marca 2013 r. ., a dokonała tego polska ekipa kierowana z bazy przez Krzysztofa Wielickiego. Na szczycie stanęli: Adam Bielecki, Artur Małek, Maciej Berbeka i Tomasz Kowalski. Niestety, dwóch ostatnich zgnięło w czasie zejścia.
  • pierwsze polskie wejście (letnie) – 30 lipca 1982 r. – Jerzy Kukuczka i Wojciech Kurtyka
  • pierwsza kobieta na Broad Peaku (w skali świata) – 30 czerwca 1983 r. – Krystyna Palmowska (towarzysząca jej Anna Czerwińska doszła do przedwierzchołka, czyli tzw. Rocky Summit)

Jak na razie, do roku 2017, na szczycie Broad Peak stanęło 25 Polaków, w tym 3 kobiety. Niestety, jest to również góra, na której życie straciła szóstka naszych rodaków.