Lokalizator, GPS, komunikator

(Powrót na stronę główną, do wszystkich zakładek – tutaj)

 

INREACH EXPLORER+  – lokalizator, GPS, komunikator (3 w jednym)
Mapy do góry nie wezmę, ale lokalizator Garmina – na pewno (zwłaszcza że będzie miał wgraną mapę)

To jeden z ciekawszych „gadżetów” który zabieram ze sobą, trochę w ramach jego przetestowania (bo na rynku polskim to niemal nowość), a trochę (albo nawet przede wszystkim), dla spokoju sumienia, że rodzina i znajomi będą wiedzieć, gdzie jestem, a w skrajnych sytuacjach to małe „coś” może uratować mi życie.

Ogólnie InReach (tak się nazywa) to połączenie zaawansowanego GPSa z funkcją komunikatora (pozwala na wysyłanie wiadomości tekstowych typu sms oraz e-maili wraz z potwierdzeniem ich doręczenia). Działa w oparciu o system satelitarny Iridium, co sprawia, że powinno odbierać i wysyłać sygnał wszędzie, na całym świecie.

Najważniejsze jego funkcje użyteczne z mojego punktu widzenia to:
– jak typowy GPS – podawanie takich danych jak współrzędne, wysokość, no i pokazuje mapkę plus służy jako kompas, czyli wiadomo jak iść (ważne zwłaszcza jak człowiek nic nie widzi, bo idzie w chmurach czy w zadymce)
– wyświetlanie informacji jak idziemy i gdzie jesteśmy, z możliwością rejestrowania  tego na mapce którą zainteresowani mogą sobie oglądać w tym samym niemal momencie, będąc w dowolnym zakątku świata (u mnie na stronce też będzie taka opcja)
–  ma przycisk wzywania pomocy – no bo wiadomo, różnie bywa… Sygnał idzie do całodobowego centrum alarmowego GEOS, skąd przysyłają nam po polsku (!) informację kiedy ma szanse nadejść pomoc, co mamy robić itp. (inna sprawa, że w pakistańskich górach wolałabym nie sprawdzać, czy jest szansa na szybką pomoc)
– urządzonko Garmina można „sparować” z telefonem czy tabletem, dzięki czemu pisanie smsów czy e-maili jest łatwiejsze niż przy pomocy kursora na urządzeniu (no i łatwiej też przeczytać).

Minus urządzenia: niestety cena. Aktualnie można InReach można kupić za ok. 2100 zł, do czego należy jeszcze doliczyć abonament za połączenia (od ok. 69 zł miesięcznie, ale pod warunkiem podpisania umowy na rok. Wersje bez umowy są droższe).